Co robią nasi absolwenci?

duet instrumentalny


AcCello Duo

Duet instrumentalny powstały w 2011 roku. Tworzą go akordeonista Konrad Merta i wiolonczelista Piotr Gach, którzy z sukcesami realizują w nim  różnorodne pomysły artystyczne, począwszy od porywających wykonań muzyki etnicznej i rozrywkowej, poprzez poruszające autorskie kompozycje,  aż po wzniosłe  projekty muzyczne oparte na ponadczasowej klasyce.

Ich dokonania to m.in.: I nagroda w XII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym Muzyki Rozrywkowej i Popularnej "Concertina 2012" w Giżycku,  I nagroda (muzyka klasyczna) i II nagroda (muzyka rozrywkowa) na XVII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych "Sanok 2012". Zespół otrzymał również wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu (2013). W tym samym roku duet występował również z własnymi utworami podczas Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w studiu koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Najnowszymi osiągnięciami duetu są: I nagroda na  VII Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu dla Solistów i Zespołów Kameralnych odbywającym się w Nowej Goricy na Słowenii (2015) i II nagroda podczas 52. Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Klingenthal (2015). Zespół podczas pobytu na Słowenii występował również jako gość na specjalnym koncercie, na którym zabrzmiały ich własne kompozycje wykonane kameralnie jak i z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej ze Słowenii.

Dużym wyróżnieniem dla duetu był wyjazd do Azerbejdżanu(2015) na zaproszenie Zawiązku Kompozytorów Azerbejdżańskich i Ambasady RP w Baku gdzie był gościem festiwalu muzycznego o nazwie „Jedwabnym Szlakiem”, kótry odbywał się  w miescie Sheki. Muzycy wykonali tam koncert rejestrowny i nadawany w wielu stacjach telewizyjnych, jak i występowali w programach związanych z kulturą kraju i regionu.

Inne ciekawe koncerty duetu to, między innymi: oprawa muzyczna do Krakowskiego Salonu Poezji, gdzie wystąpili u boku gwiazdy teatru i filmu, pani Anny Polony, recitale podczas XXII edycji Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych „Silesia 2013”, seria prezentacji zagranicznych w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Janackov maj”, występ podczas Festiwalu Akordeonowego w niemieckim Klingenthal, czy też koncert w Emiracie Kataru na zaproszenie Ambasady RP w Doha. Inne znaczące projekty muzyków AcCello Duo, to z pewnością nagranie w 2013 roku płyty CD, a w 2014 roku niezapomniany koncert na wiolonczelę, akordeon i orkiestrę smyczkową, podczas którego wespół z Akademicką Orkiestrą Barokową wykonali niezwykły paschalny utwór Sofii Gubajduliny Siedem słów Chrystusa na Krzyżu.

Kontakt: accelloduo@gmail.com

 


zobacz również: