Studenckie Biuro Koncertowe

duet instrumentalny


PolMon Duo

Alicja Miruk–Mirska – skrzypce (Polska)
Ichin Nyamaa – fortepian (Mongolia)

Zespół PolMon Duo został założony w 2015 roku przez studentki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Podczas studiów Zespół był prowadzony przez grono wybitnych pedagogów, kameralistów: prof. Urszulę Stańczyk, prof. Beatę Warykiewicz – Siwy oraz st. wykł. Marka Mosia.

Skrzypaczka Alicja Miruk-Mirska jest studentką Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie skrzypiec prof. B. Warykiewicz-Siwy. Swoje umiejętności doskonali również podczas licznych warsztatów i kursów mistrzowskiej interpretacji pracując pod okiem tak wybitnych pedagogów jak: Ivry Gitlis, Ricardo Odriozola, Zsolt-Tihamer Visontay, Roland Baldini, Piotr Pławner. Jest laureatką pierszych nagród w kategorii solowej na międzynarodowych konkursach w Filadelfii (2017) oraz „Antonio Salieri” w Legnago (2016). W 2014 r. występowała jako solistka z Gliwicką Orkiestrą Kameralną. Jest stypendystką Rektora Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego, finalistką ogólnopolskiego konkursu Studencki Nobel, organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Za swoje osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej dwukrotnie została odznaczona statuetką „Zwiastuny Młodych Talentów” przez Prezydenta Miasta Gliwice.

Pianistka Ichin Nyamaa jest absolwentką Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w klasie fortepianu prof. A. Jasińskiego oraz adt. dr. H. Salwarowskiego. Jest laureatką nagrody specjalnej na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „F. Chopin and Mongolia in 21th­ century”. W swoim dorobku artystycznym posiada także główne nagrody na międzynarodowych konkursach w kategorii solistów: III nagroda na Międzynarodowym Konkursie „Concorso Musicale Citta di Filadelfia”, II nagroda na Międzynarodowym Konkursie „Antonio Salieri” w Legnago, II oraz III nagrodę na VIII i IX Konkursie „The J. Chuluun Piano Competition in Mongolia. Jest absolwentką Music and Dance College w Ułan Bator. Doskonaląc swój talent miałą okazję pracować z tak uznanymi autorytetami w dziedzinie pianistyki jak: Andreas Staier, Ivo Kahanek, Tamas Ungar, Zbigniew Raubo, Piotr Paleczny. Współpracuje z Mongolian Opera and Ballet Theatre, gdzie w 2011 r. koncertowała z Orkiestrą Dance and Music College. Ichin Nyamaa jest także stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ideą PolMon Duo jest budowanie ponadnarodowego mostu kulturalnego, wzajemne inspirowanie się i współpraca na gruncie artystycznych idei, przełamująca różnice kulturowe.

Ta międzynarodowa, a nawet międzykontynentalna współpraca zaowocowała wieloma znaczącymi osiągnięciami na konkursach krajowych i międzynarodowych: 

2017 rok:

FILADELFIA (Włochy) - Międzynarodowy Konkurs Citta di’Filadelfia - I miejsce z nagrodą specjalną Paolo Serrao za uzyskanie najwyższej punktacji konkursowej (100/100) w kategorii kameralnej

GYOR (Węgry) - Międzynarodowy Konkurs Art-Duo dla Młodych Muzyków - II nagroda w kategorii kameralnej

2016 rok: 

LEGNAGO (Włochy) - Międzynarodowy Konkurs “Antonio Salieri” - I nagroda

BERLIN  (Niemcy) - Międzynarodowy Konkurs „Rising Stars Grand Prix”  - Honorable Mention with very good results

VENARIA REALE (Turyn, Włochy)  - Międzynarodowy Konkurs „Luigi Nono” - Finał

2015 rok:

JAWOR (Polska) -  Międzynarodowy Przegląd Zespołów Kameralnych  - III nagroda

KATOWICE (Polska)  - Międzyuczelniany Konkurs Duetów - III nagroda

PolMon Duo aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym i muzycznym Katowic oraz Śląska, biorąc udział w koncertach m in. w MDK w Katowicach, Akademii Muzycznej w Katowicach, Muzeum w Gliwicach oraz w Trzebinii. W 2017 roku odbyły się recitale kameralne PolMon Duo „Od Beethovena do Bartoka” w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz w Willi Caro w Gliwicach. Zespół brał również udział w XXVI oraz XXVII Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych, organizowanym przez Instytucję Promocji i Upowszechniania MuzykiSilesia.
Zespół został również zaproszony do uczestnictwa w Koncercie Inauguracyjnym Festiwalu Mikstury Kultury w Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, koncercie Music in the Wisual w Auli B. Szabelskiego w Katowicach, Koncercie Laureatów w Audytorium w Filadelfii, Koncercie Laureatów w Europejskim Centrum Młodzieży Euroregionu Nysa, koncercie wieńczącym Warsztaty Kameralne Storioni Trio.
Doskonaląc swoje umiejętności Zespół uczestniczył również w Chamber Music Masterclasses prowadzonych przez Einara Rottingena (Norwegia) oraz Warsztatach Kameralnych Storioni Trio (Amsterdam).
Chcąc uwydatnić nietypowy, międzynarodowy a wręcz międzykontynentalny skład zespołu, PolMon Duo ma w swoim repertuarze oprócz fundamentalnych dzieł największych mistrzów takich jak: Bach, Beethoven, Brahms, Bartok czy Messiaen również utwory polskie i mongolskie w szczególności kompozytorów XX i XXI wieku. Warto tu wymienić tak ważnych dla nas kompozytorów jak Karol Szymanowski i Witold Lutosławski oraz kompozytorów mongolskich S. Damdinsuren oraz J. Chuluun, których twórczość oparta jest na tradycyjnej muzyce mongolskiej, wykorzystującej narodowe motywy i pieśni śpiewane do dziś na mongolskich stepach. Jesteśmy jedynym duetem Polsko-Mongolskim, stąd nasza nazwa „PolMon Duo”.

Kontakt: 

PolMon Duo e-mail: polmonduo@gmail.com
Alicja Miruk-Mirska e-mail: ala.m2@onet.eu
Ichin Nyamaa e-mail: n_ichin@yahoo.com

 


zobacz również: