Studenckie Biuro Koncertowe

Kwartet smyczkowy

Kwartet Al Pari

Kwartet Al Pari

Al Pari

Zespół powstał w 2017 roku z inicjatywy studentek Akademii Muzycznej w Katowicach.

Tworzą go: skrzypaczki - Marta Lucjan i Alicja Miruk-Mirska, altowiolistka Magdalena Maier i wiolonczelistka Elżbieta Rychwalska, artystki o niemałym doświadczeniu zarówno solowym, jak i kameralno-orkiestrowym, pozwalającym na osiągnięcie dojrzałości w brzmieniu i interpretacjach. Swój warsztat doskonaliły pod kierunkiem prof. Szymona Krzeszowca w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Pobierały także lekcje mistrzowskie u takich nauczycieli jak: Dariusz Smolarski (Polska), Roland Baldini (Austria / Niemcy), Frank Reinecke (Niemcy), Anne-Christin Schwarz (Niemcy), Peter Schuhmayer (Austria). W ubiegłym roku kwartet wziął udział w 43. Międzynarodowych Kursach Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie w klasie kameralistyki prof. Andrzeja Orkisza oraz w warsztatach podczas Jaw Music Festival w Jaworznie prowadzonych przez skrzypka Yury’ego Revicha.

Kwartet Al Pari został uhonorowany  stypendium fundacji Hansa i Eugenii Jütting oraz zaproszony do udziału w koncertach organizowanych w mieście Stendal w Niemczech.

Wszystkie członkinie zespołu Al Pari mają na swoim koncie udział w kursach mistrzowskich oraz sukcesy w międzynarodowych konkursach solowych. Współpracują ponadto z zawodowymi orkiestrami kameralnymi: AUKSO, Archetti, Baltic Neopolis, a także z NOSPR. Brały udział w projektach orkiestr młodzieżowych: European Union Youth Orchestra, Britten-Pears Orchestra, Baltic Sea Philharmonic, Panufnik Project – Silesian Youth Orchestra, Orkester Norden, CEI Youth Orchestra.

Praktyka występów w różnych składach kameralnych przysporzyła im następujące nagrody na międzynarodowych konkursach kameralnych: I nagrodę w Filadelfii (Włochy, 2017 – Alicja Miruk- Mirska w duecie z fortepianem), I nagrodę w Konkursie Musica Insieme w Wenecji (2016 – Marta Lucjan i Magdalena Maier w triu smyczkowym), I nagrodę na Konkursie i Festiwalu 21th Century Art w Trencinie (Słowacja, 2016 – Elżbieta Rychwalska  w triu klarnetowym).

Pomimo stosunkowo krótkiego stażu kwartet smyczkowy Al Pari  ma już w swoim dorobku artystycznym koncerty w Sali Balowej Zamku w Łańcucie, Teatrze Sztuk w Jaworznie, Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach. Wystąpił także podczas festiwalu Mikstury Kultury w Bydgoszczy.

W 2018 roku kwartet Al Pari miał okazję zaprezentować się podczas koncertów w Belfort (Francja) w ramach FIMU Festival. W czerwcu 2018 w sali kameralnej NOSPR w Katowicach odbył się recital Kwartetu Al Pari w ramach cyklu koncertów Środa Młodych.

Kontakt: 

Elżbieta Rychwalska erychwalska@gmail.com
Alicja Miruk-Mirska ala.m2@onet.eu


zobacz również: