Co robią nasi absolwenci?

pianistka


Oliwia Grabowska należy do grona wybitnych pianistów polskich młodego pokolenia. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, którą w roku 2012 ukończyła z wyróżnieniem w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego. Następnie swoje umiejętości doskonaliła w Hochschule für Musik Basel w Szwajcarii na kierunku „Master of Arts in Spezialisierter Musikalischer Performance/Solist” w klasie prof. Adriana Oetikera otrzymując w roku 2014 dyplom z wyróżnieniem. Obecnie kontynuuje swą edukację artystyczną w tejże uczelni.

Wielką rolę w rozwoju artystycznym pianistki odegrał udział w mistrzowskich kursach w Polsce i za granicą prowadzonych przez wybitne indywidualności muzyczne, takie jak: Dmitri Alexeev, Wiktor Mierżanow, Jerome Rose, Józef Stompel, Wojciech Switała, Grzegorz Kurzyński, Monika Sikorska-Wojtacha, Viera Nossina, Alicja Paleta-Bugaj, Bronisława Kawalla, Jerzy Sterczyński, Jerzy Marchwiński, Bruno Canino, Claus Christian Schuster, Alexander Kobrin, Frank Levy, Zoltan Kocsis.

 Brała udział w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach zdobywając nagrody i wyróżnienia:
• III miejsce w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J. S. Bacha (Gorzów Wielkopolski-Frankfurt, 2002)
• wyróżnienie w I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Władysława Kędry (Łodź, 2003)
• IV nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym (Kraków, 2003)
• II miejsce w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J. S. Bacha (Gorzów Wielkopolski-Frankfurt, 2004)
• I miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego (Kielce, 2005)
• I miejsce w XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Franza Schuberta w Czechach (Jesenik, 2005)
• wyróżnienie w VI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim Państw Nadbałtyckich w Estonii (Narva, 2006)
• III nagroda w I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Singapurze (2010)
• II nagroda w XIV Międzynarodowym Konkursie „Pietro Argento” we Włoszech (Gioia del Colle, 2011)
• III nagroda w XIX Concurso Internacional de Piano Rotary Club Palma Ramon Llull w Hiszpanii (Palma de Mallorca, 2012)
• Nagroda Fundacji Nicati-de Luze w Szwajcarii (Lozanna, 2014)
• II nagroda (z wiolonczelistą Aleksandrem Tomaszkiewiczem) oraz III nagroda (z klarnecistą Jose Andres Fernandez Camacho) w Konkursie Duetów Instrumentalnych we współpracy z August Pickardt Stiftung w Szwajcarii [pierwszej nagrody nie przyznano] (Basel 2015).

We wrześniu 2011 roku została laureatką 45. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Jest stypendystką Ministra Kultury (2005), Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej (2006), Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (2005), Prezydenta Miasta Opole (2003, 2006), Marszałka Województwa Opolskiego (nagroda „Prymus Opolszczyzny”, 2004), Prezydenta Miasta Kędzierzyn-Koźle (2003), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012) oraz szwajcarskiej Fundacji „Stiftung Lyra” (2012, 2013). W latach 2002, 2004 zdobyła tytuł „Opolski Orzeł” nadany przez Prezydenta Miasta Opola, a w 2010 r. nagrodę Prezydenta Miasta Kędzierzyn-Koźle za całokształt działalności artystycznej. W 2013 roku otrzymała Stypendium Rządu Szwajcarskiego dla wybitnie uzdolnionych.

Koncertowała jako solistka i kameralistka w kraju i poza jego granicami, także z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej, Sinfonieorchester Basel, Kameralnej Orkiestry Berlińskiej czy Akademickiej Orkiestry Barokowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach m.in. w Niemczech, Czechach, Hiszpanii, Estonii, Kosovie, Szwajcarii, na Ukrainie, we Włoszech, we Francji, w Singapurze oraz w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Brała udział w wielu festiwalach muzycznych, w ostatnich latach m. in. w V Ogólnopolskim Festiwalu Promocyjnym „Sierpień talentów” (2009), w Międzynarodowym Festiwalu „La Folle Journee” w Warszawie (2010), w „Student Art Festival” w Katowicach (2010), w „Wawer Music Festival” w Warszawie (2011), w Międzynarodowym Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” w Antoninie (2011), w Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2011), w International Keyboard Institute & Festival w Nowym Jorku (2011), oraz Festiwalu „Vier Jahreszeiten“ w Riehen (2012) i w „Davos Festival” w Szwajcarii (2015).

Od roku 2012 we współpracy ze szwajcarskim Pirolo Stiftung, Oliwia Grabowska regularnie i charytatywnie prowadzi warsztaty pianistyczne dla uczniów Shkolla e Muzikes "Prenk Jakova" (Gjakove) w Kosovie.

W roku 2015 we współpracy z wytwórnią fonograficzną DUX Oliwia Grabowska wraz z Aleksandrem Tomaszkiewiczem nagrali swój promocyjny album oraz zrealizowali pierwszy projekt koncertowego DVD. Natomiast na początku roku 2016 pojawiła się ich wspólna debiutancka płyta zatytułowana “On the Tour” z dziełami F. Chopina i D. Szostakowicza.


zobacz również: